a Fashion Street megálmodója
A Fashion Street tematikus bevásárlóutcájának koncepcióját Csipak Péter ingatlanfejlesztő, befektető, üzletember vizionálta a kétezres évek elején, amikor megalapította az Immobilia Zrt.-t. Az ingatlanfejlesztő cég többéves akvizíció során a Deák Ferenc utca–Bécsi út közti, valamint a Deák Ferenc tér sarkán lévő lakóépületeket vásárolta fel, majd 2004-ben kezdett bele a Fashion Street koncepciójának megvalósításába. Ekkoriban az ingatlanfejlesztők és beruházók kevéssé tartották fontosnak az értékmegőrzést; inkább teljesen új épületeket (például bevásárlóközpontokat) hoztak létre, melyek nem illeszkedtek Budapest arculatába. Csipak Péter volt az, aki az akkor romos, szürke, szocializmus által megtépázott Deák Ferenc utcában meglátta a lehetőséget, hogy egy csodálatosan szép, nemzetközi színvonalú, tematikus divatutcává alakítsa.
Csipak Péter és az Immobilia Zrt. küldetése, hogy Budapest történelmi belvárosát újra Európa egyik jelentős kulturális-, kereskedelmi- és divatközpontjává emelje. A cég 2003-ban kezdte meg a Deák Palota rekonstrukcióját; a százéves múltra visszatekintő épület Budapest egyik legelegánsabb irodaházává vált, amelyet a FIABCI nívódíj pályázatán 2005-ben a Magyar Ingatlanszövetség különdíjjal, 2008-ban pedig Pro Architectura díjjal tüntetett ki. A fejlesztő 2005-ben egy újabb nagyszabású projekt megvalósításába kezdett, melynek kivitelezése 2008 őszére fejeződött be. A Deák tértől a Bécsi utcáig húzódó Deák Ferenc utca épületei ennek során visszakapták régi pompájukat, helyet biztosítva ezzel a világ vezető divat- és lifestyle márkaüzleteinek.
A felújítás során 16 tonna rézzel állították vissza a történelmi épületek eredeti homlokzatait, valamint 4000 tonna gránitburkolattal alakították ki a sétálóutcát. A Fashion Street összes üzletének bejáratánál Nero Assoluto gránitkőbe vésett, egyedi arany-fekete logós tematikus lábtörlőköveket helyeztek el, ezzel tematizálva a divatutcát.
A projekt végeredményeként – az Ödenburger építész iroda tervei alapján – létrejött a belváros legimpozánsabb divatnegyede, a Fashion Street, melynek ingatlanportfólióját az Immobilia Zrt. kezeli. A Fashion Street épületeinek sorában Magyarország leghíresebb, építészetileg és történelmileg egyaránt jelentőségteljes házai is megtalálhatók. Az utca legalacsonyabb épülete a Deák Ferenc utca 21. A ház tökéletesen példázza, milyen kifinomult mester volt Hild József, a reformkor egyik legelismertebb pest-budai építésze. Az épület fontos szerepet játszott a szabadságharcban is: itt volt a Marastoni Jakab által alapított Első Magyar Festészeti Akadémia főhadiszállása.
Az 1904-ben épített, neobarokk stílusú Deák Ferenc utca 15. lakóépületként funkcionált a teljes huszadik században. 2004-ben az Immobilia Zrt. Erick van Egeraat holland építésszel közösen újította fel a házat. A teljes restauráció után kapta meg mostani nevét: a Deák Palota azóta is a legmagasabb színvonalú irodákat biztosítja az épületben, utcafronti helyiségeiben pedig Hugo Boss és Tommy Hilfiger üzletek kaptak helyet.
A Bécsi utca 5. – Deák Ferenc utca 11-13. saroképülete jelölte ki Pest határát: itt állt az akkori városfal egyik kapuja. A jelentős épületet az a Sterk Izidor építész tervezte, aki a Gellért fürdő egyik társépítésze is volt. Az ötemeletes ház kereskedelmi és ingatlanbérleti funkciót töltött be. Az ugyanebben a stílusban 1910-ben épült öt ház közül csupán ez az egy maradt fenn.
A Deák Ferenc utca 23. ötemeletes saroképületét a mai napig a német jugendstil homlokzatok mestereinek számító Révész & Kollár építészduó legjobb munkájaként tartják számon. A „Modern és Breitner Áruház”, ahogy egykor hívták, a nyugat-európai art nouveau hatását mutatja a magyar építészetben. A Deák Ferenc utca 17. hatemeletes lakó- és irodaépületét szintén a Révész & Kollár páros tervezte 1912-ben.
A Fashion Street megalakulása óta számtalan eseménynek ad otthont a divattól a gasztronómián át az egészségig és a kultúráig. Az utcában már hagyományossá vált a karácsonyi 200 000 LED-izzóval megvalósuló ünnepi díszkivilágítás és a nagyszabású, zenés show-val, ajándékozással és jótékonysági adományozással egybekötött Mikulás-ünnepség.
2018-ban, az utca megalakulásának 10. jubileumát ünnepelve a Fashion Streeten egy látványos, arany X-et állítottak ki. Az évfordulót az utca grandiózus ünnepséggel koronázta, amelynek sztárvendége volt Lewis Hamilton Forma-1-es pilóta és Palvin Barbara szupermodell is. Az eseményen emellett jótékonysági tombola is megrendezésre került, mellyel az utca a Csodalámpa Alapítványt támogatta.
A Fashion Street 2019 óta aktívan támogatja a kulturális életet: a Deák Palota átriumában működik a Csipak Péter által megalapított Fashion Street Gallery, amely fiatal kortárs képző- és iparművészek számára nyújt kiállítási lehetőséget. Az impozáns kiállítótér emellett sajtótájékoztatóknak, divatbemutatóknak, jótékonysági aukcióknak, kerekasztal-beszélgetéseknek és fellépéseknek is otthont ad. Csipak Péter és a Fashion Street hisz az inspiráló budapesti kollaborációkban, így jött létre többek között a belvárosi tematikus- és bevásárlóutcákat felölelő BUM-mal való közös projekt, a városmarketing gyémánt díját elnyerő SlowXmas együttműködés, valamint a Bartók Béla Boulevard és az ArtHungry művészeti portfóliós oldal közös kiállítássorozata, a Tales/Art/Fashion.
A Csipak Péter által megálmodott Fashion Street így Budapest és Közép-Európa egyedülálló ékkövévé vált: egy példamutató városfejlesztési projekt, amely a divatot, az életmódot és a kultúrát egyesíti a múlt építészeti értékeivel és a modern kor igényeivel.
Download the latest issues! Right here & right now! For FREE!
Download